Napisz do nasslavic@amu.edu.pl
Przestrzenny sposób postrzegania kultur krajów słowiańskich, a zwłaszcza słowiańskich języków i literatur, ich istnienie we wzajemnym dialogu i polemice oraz funkcjonowanie w szerszej perspektywie europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego, jest od lat przedmiotem badań naukowych pracowników Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM.
Niezwykle pod względem kulturowym zróżnicowana przestrzeń Słowiańszczyzny inspiruje do eksponowania interakcji zachodzących między wiodącymi dyscyplinami badań naukowych prowadzonych w IFS (literaturoznawstwem i językoznawstwem) a tzw. geografią kulturową również w sferze edukacji akademickiej.
Jak zauważają badacze, a wśród nich Elżbieta Rybicka, nowe formacje wyrazowe z prefiksem geo „dowodzą (…) intencji przekraczania granic i poszukiwania nowych połączeń”[1], a więc tym bardziej wpisują się w interdyscyplinarne założenie, w którym przestrzeń i miejsce są jednocześnie problemem i narzędziem badawczym oraz obszarem, z którym język i literatura wchodzą w nieustanne interakcje. Tradycyjnie rozumiana slawistyka filologiczna jest dziś zaś nieodzownie spleciona z kulturą, naukami społecznymi, przyrodniczymi czy innymi dziedzinami badawczymi